Začíná jaro

Po velmi dlouhé zimě konečně přišlo jaro. Taky počasí už je jarní – už není zima, ale je docela teplo a svítí slunce. Příroda se probouzí ze zimního spánku.
Všechno se začíná zelenat. Tráva začíná růst. Květiny začínají růst a kvést. Stromy a keře začínají růst a začínají se zelenat. Ptáci začínají zpívat.

jaro – spring
velmi – very
konečně – finally
počasí – weather
zima – winter
– already
už není – not anymore, no longer
docela – quite
příroda – nature
probouzet se / :probudit se – to wake up
spánek – sleep
začínat / :začít (začne, začal) – to begin, to starst
zelenat se – to become green
růst (roste, rostl) – to grow
zpívat – to sing

Včera bylo 21. března a začalo jaro, protože 21. březen je první jarní den. Taky byla jarní rovnodennost. To je den, kdy noc je stejně dlouhá jako den.
Tedy den má dvanáct hodin a noc má taky dvanáct hodin, slunce vychází ráno v šest hodin a zapadá večer v šest hodin.

Od teď budou dny delší a my budeme mít přes den více světla, protože slunce bude vycházet každý den o pár minut dříve a bude zapadat každý den o pár minut později.
Takhle to bude celé jaro, až do letního slunovratu, kdy začne léto.

Na jaře se také mění (posouvá) čas – středoevropský čas se posune o hodinu dopředu a my budeme mít letní čas.
V České republice začíná letní čas vždycky poslední neděli v březnu (tedy už tuhle neděli!). Ve dvě hodiny ráno se vždycky čas posune o hodinu dopředu. Noc ze soboty na neděli je tak o hodinu kratší.

Na podzim je to naopak – noc, kdy se mění letní čas na zimní, je o hodinu delší, protože se hodiny posouvají o hodinu dozadu. 


Já jsem střídání letního a zimního času neměla ráda, když jsem chodila každý den do práce a musela jsem vstávat o hodinu dříve. Tenkrát mi to hodně vadilo.
Teď mi to tak moc nevadí, protože pracuju z domova a nemusím každé ráno vstávat do práce. Ale asi bych byla radši, kdyby se tohle střídání času zrušilo a měli jsme jen jeden čas.

Poslední dobou se stále více lidí účastní akce Hodina Země, která se koná na celém světě poslední sobotu v březnu. Kdo se chce této akce zúčastnit, nebude vůbec používat elektřinu v sobotu večer od půl deváté do půl desáté (od 20:30 do 21:30). To znamená, že zhasne všechna světla, nebude se dívat na televizi, nebude používat počítač, nebude poslouchat rádio.
Lidi si můžou zapálit svíčku a povídat si nebo zpívat jako za starých časů. Nebo můžou jít spát brzo. To je pro nás ve střední Evropě velmi praktické, protože tahle noc je kvůli změně času vždycky o hodinu kratší.

CO MŮŽETE UDĚLAT TEĎ?

Poslechnout si audio a přečíst barevné verze článku (s barevně označenými pády) tady.

poslouchat / poslechnout si – to listen
(:pře)číst – to read
barevný,-á,-é – colour(ed)
článek – article
označený,-á,-é – highlighted, marked
pád – case

Jsem autorkou publikace Čeština extra - Průvodce českou gramatikou A1, v roce 2010 jsem založila Český blog pro cizince.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.