Písnička KAŽDÝ MI TĚ, LÁSKO, ZÁVIDÍ – Michal David

Květen je měsíc lásky, proto jsem vybrala další velmi známou českou písničku o lásce. Je trochu starší, má krásný text a zpívá ji známý český zpěvák Michal David (od kterého už jsme tu jednu písničku měli.) V téhle písničce je hodně užitečných slov.

Jak se vám líbila písnička Každý mi tě, lásko, závidí? A rozuměli jste? Poznali jste nějaká slova? Tady dole pro vás mám celý text téhle písničky.

dneska = dnes
neboť [P+]= protože
však [P+] = ale
-li [P+] = jestli
Dá-li se získat = Jestli se dá získat
dá se získat = může se získat, je možné ji získat
nežli [P+] = než
věčně = pořád, neustále, bez konce, nemá to konec


V písničce jsou tyto tvary [M-]:
líp = lépe (dobře – lépe – nejlépe)
jdem = (my) jdeme
řek = řekl
mít velkou kliku = mít velké štěstí (německy Glück)

užitečná SLOVA z této písničky

poznávat / :poznat někoho 4A
venku
déšť
schovávat se / :schovat se někam
uvažovat
odvážet / :odvézt (odveze, odvezl) něco / někoho 4A

užitečné FRÁZE a VĚTY z této písničky

Stála sama venku v dešti.
Půjčil jsem jí deštník, aby nepromokla.
schovat se pod deštník
vidět zblízka něco / někoho 4A
v duchu uvažovat =nemluvit / neuvažovat nahlas, ale jenom v hlavě, přemýšlet
s tebou
jdeme k nám

CO MŮŽETE UDĚLAT TEĎ

1. Můžete si poslechnout písničku ještě jednou a číst přitom text. A potom si ji můžete poslechnout ještě jednou bez textu – budete se dívat na videoklip a jenom poslouchat.

2. Jestli jsou v písničce slova, která neznáte, můžete je zkopírovat do nějakého překladače (například Google nebo Deepl). Můžete zkopírovat do překladače celý text písničky a potom srovnat / porovnat překlad textu a jednotlivých slov.

3. Jestli se vám písnička líbí a chcete se ji naučit zpívat, můžete si napsat její text, ideálně rukou a tužkou do sešitu – to je nejlepší způsob, jak si text rychleji zapamatovat.

4. Můžete si poslechnout písničku ještě jednou v tomhle videu z koncertu v Praze v Lucerně. (Lucerna je velmi známý, asi nejznámější koncertní sál v Praze, ve Vodičkově ulici, blízko Václavského náměstí.)

Na začátku říká Michal David, kde vzal inspiraci pro tuto píseň:
To jsem vám stál takhle jednou na zastávce v Praze a čekal jsem na tramvaj. A najednou přišla obrovská bouřka, z ničehož nic… A teď tam vidim stát proti sobě holku, jako tebe, takhle, v tričku jen tak stála a mokla tam. Povidám: „Pojď, schovej se pod ten deštník…“ No, a vidíte, vod tý doby ji mám pod tím deštníkem už osmadvacet let. Jmenuje se Marcela. Každý mi tě, lásko, závidí.
Takhle lidi mluví. Rozumíte? Tady je v jednoduché češtině, co říkal: Jednou jsem stál na zastávce v Praze a čekal jsem na tramvaj. A najednou začala velká bouřka. Nečekaně (nikdo to nečekal). A já jsem uviděl holku, která stála naproti mně. Neměla deštník, stála tam jenom v tričku a mokla (stála v dešti, pršelo na ni). Řekl jsem jí, že může jít pod můj deštník. Od té doby ji mám (pod deštníkem) už 28 let. Jmenuje se Marcela…

Po prvním refrénu říká Michal David: Tak přátelé, zazpíváme si? Znáte to, ne? Budeme zpívat? Pomůžete mi, jo? Tak jdeme na to! Pojďme!
Když publikum zpívá, říká Michal David: Super!

5. Můžete se podívat do Češtiny extra na gramatiku, která je v této písničce:
L 31 Kondicionál – aby víc nepromokla; abych ji viděl zblízka, vím, že bych ji neznal
L 32 ImperativPojď! Nestůj! Pojďme!

6. Písničku si také můžete dát na seznam oblíbených písniček, například do playlistu na YouTube. Tuhle i ostatní písničky najdete v mém playlistu tady.

Jsem autorkou publikace Čeština extra - Průvodce českou gramatikou A1, v roce 2010 jsem založila Český blog pro cizince.
Komentáře

Přidat komentář