Do Česka přijde zima

Verze 1

O víkendu bude v Česku chladněji a občas bude sněžit. V noci na sobotu budou teploty pod nulou, proto může být v noci a v sobotu dopoledne náledí tam, kde budou mokré silnice. Náledí může být i v noci na neděli a v neděli ráno.

Když bude na Českomoravské vrchovině vítr a bude sněžit, můžou tam být na silnici i sněhové jazyky.

Kvůli náledí bude nebezpečné jezdit a chodit. Může být více problémů v dopravě a i více dopravních nehod. Lidi by měli chodit i jezdit autem pomalu a velmi opatrně.
Starší lidé a lidé, kteří špatné chodí (jsou méně mobilní), by neměli chodit ven a měli by zůstat doma nebo jít ven, jen když je to opravdu nutné.

Maximální teploty o víkendu budou v celém Česku kolem nuly. Na horách bude sněžit. Má napadnout asi 10 – 20 cm sněhu.
Sněžit bude v celém Česku. Na horách sníh zůstane, ale v nížinách nezůstane – bude tát, protože je tam země víc teplá.

V Krkonoších v noci sněžilo a ještě bude sněžit. Od pátku tam bude chladněji. V Krkonoších u Luční boudy (blízko Sněžky) bylo ráno 24 cm sněhu. Teplota tam byla -4 °C. V okolí Pece pod Sněžkou je a bude náledí.

V Krkonoších a Orlických horách můžete jezdit autem, i když je na silnicích sníh, ale musíte jet velmi opatrně, protože na některých místech je na silnicích led.

V noci na pátek byl v Královehradeckém kraji silný vítr. Stromy spadly na silnice a hasiči je museli odstranit. Stromy ze silnic odstraňovali už ve čtvrtek večer a odstraňovali je i v pátek brzy ráno. Naštěstí nikdo nebyl zraněný.

EXTRA
Sněhové jazyky – to je nebezpečný sníh na silnici, který se tam dostane, když je vítr.
:napadnout – napadne sníh = bude padat sníh
Krkonoše jsou nejvyšší české hory (na severovýchodě Česka). Sněžka je nejvyšší hora Česka. Pec pod Sněžkou je velmi malé město, které leží u Sněžky (pod Sněžkou).


Verze 2

Víkend přinese do Česka ochlazení a občasné sněžení. Noční teploty budou klesat pod nulu. Meteorologové proto varují před tvorbou náledí. Náledí se může tvořit do sobotního dopoledne.
Od severozápadu a od severu bude proudit do Česka studený vzduch.

Když teploty klesnou pod bod mrazu, bude se v noci na 25. listopadu na mokrých silnicích lokálně tvořit náledí. Lokální náledí se může tvořit i v dalších dnech v nočních a ranních hodinách.

Když bude v nejvyšších částech Českomoravské vrchoviny v noci na sobotu foukat čerstvý vítr a bude sněžit, můžou se tam na silnicích tvořit sněhové jazyky.

Meteorologové varují před nebezpečím úrazů, protože na náledí můžou lidi uklouznoutupadnout. Může být víc problémů v dopravě a víc dopravních nehod.
Starší lidé a lidé, kteří špatné chodí (jsou méně mobilní), by proto neměli chodit ven a měli by zůstat doma nebo jít ven, když je to opravdu nutné.
Řidiči by měli sledovat zprávy o dopravě a jezdit velmi opatrně.

Víkend přinese zimní počasí do celého Česka. Maximální teploty budou přes den kolem nuly. Do neděle napadne na horách asi 10 – 20 cm sněhu. Na horách na severu to může být i okolo 30 cm na jejich severozápadní straně.

O víkendu bude sněžit nejen na horách, ale taky na místech, která jsou níže. Tam ale bude sněhová pokrývka tát, protože je tam země teplejší.

V Krkonoších v noci připadl sníh. Další sníh ještě napadne. Během pátku se má ochlazovat.
U Luční boudy (blízko Sněžky v Krkonoších) připadlo asi 6 cm sněhu a ráno tam bylo celkem 24 cm sněhu. Teplota klesla na mínus čtyři stupně Celsia. Horská služba Krkonoše dnes ráno informovala, že v okolí Pece pod Sněžkou je dál nebezpečí náledí.

Nesolené horské silnice v Krkonoších a Orlických horách jsou od pátku sjízdné, ale musíte jet velmi opatrně, protože na některých místech je na nich zledovatělý sníh.

V noci na pátek byl v Královehradeckém kraji silný vítr. Stromy spadly na silnice a hasiči je museli odstranit. Odstraňovali je už ve čtvrtek večer a taky v pátek v brzkých ranních hodinách. Naštěstí nebyl nikdo zraněný.

POZORUJTE
CO? – noc / ráno / sníh / hory
JAKÝ,-Á,-É ? – noční / ranní / sněhový / horský

JAK? – občas / lokálně
JAKÝ,-Á,-É? – občasný / lokální

KDY? – brzo
JAKÝ,-Á,-É? – brzký

EXTRA
sněhové jazyky – To je nebezpečný sníh na silnici, který vypadá jako jazyk, protože ho tam nafoukal vítr. Sněhové jazyky jsou nebezpečné, protože řidič kvůli nim nevidí, kde končí silnice (kde je okraj silnice). Auta také můžou dostat smyk, když se vjedou na sněhový jazyk.

:připadnout (připadne, připadl) znamená, že je někde sníh a pak tam znovu sněží a napadne nový sníh:
V noci připadl sníh. / Připadlo asi 6 cm sněhu.

(ne)solené silnice – Když je na silnicích sníh, dává se tam sůl, aby sníh roztál.
sjízdný,-á,-é = je možné tam jet nebo jezdit
zledovatělý,-á,-é – změnilo se to na led, stal se z toho led
Horská (záchranná) služba – je organizace a skupina lidí, kteří znají hory velmi dobře a pomáhají lidem (turistům) na horách, když se dostanou do nějakého nebezpečí (zachraňují je). A také varují lidi (turisty) před nebezpečnými situacemi (špatné počasí, například mlha, náledí, silný vítr).


CO MŮŽETE UDĚLAT TEĎ?

1. Můžete si přečíst autentický článek tady – na idnes.cz. Je tam hodně slov z tohoto článku.

2.  Můžete si zapsat nová slova, která jsou pro vás relevantní a která si chcete zapamatovat.

3. Podívat se do Češtiny extra (nebo jiné učebnice, kde jsou tabulky), jak se mění slova (vzory) žena, růže, město, nádraží, pán, obchod, abyste mohli používat nová slova z článku.

4. Můžete si udělat tohle cvičení, jestli jste dobře rozuměli:
Je to pravda?
O víkendu bude větší zima a bude padat sníh.
Náledí se bude tvořit tam, kde budou suché silnice a teploty nad nulou.
Když je náledí, lidé musí chodit nebo jezdit autem velmi opatrně.
Starší lidé by měli zůstat doma a nechodit ven, když je náledí.
Na horách sníh nezůstane, ale roztaje, protože je tam větší teplo než v nížinách.
V pátek v noci padaly stromy na silnice, protože byl silný vítr.

Odpovědi: ano, ne. ano, ano, ne, ano

MOŽNÁ VÁS BUDOU ZAJÍMAT I TYHLE ČLÁNKY:
Silný vítr

Jsem autorkou publikace Čeština extra - Průvodce českou gramatikou A1, v roce 2010 jsem založila Český blog pro cizince.
Komentáře

Přidat komentář